Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

If 1 tonne of corn costs $120 how much money will 770KG cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-12-2016
1 tonne = 1000  kg
so 1000 kg costs $120
    770kg .................?

770 * 120 / 1000 = $92.4

answer: $92.4
Answer Link

Otras preguntas

What is an improper fraction
Write a 3-digit number using the digits 5,9,and 2.then write your number using words
First two lessons : £12.75 each lesson All other lessons : £20.00 Each lesson Leah has some lessons with Stan's driving school. The total cost of lessons is £30
Use a transformation to solve the equation. m+12.6 = –24 a. m = –36.6 b. m = –12.2 c. m = 12.2 d. m = 36.6
What's bigger 8/15 or 11/20 (fractions)
An automobile accelerates from 20 m/s to 50 m/s in 5.0 seconds what is its acceleration
Which of the following is not one of the major principles of ecology? A) The ecosystem will break down if energy and matter are not constantly supplied or recyc
What are the reasons for not increase in height
oceanside bike rental shop charges 14 dollars plus 9 dollars an hour for renting a bike. joan paid 86 dollars to rent a bike . how many hours did she pay to hav
What is one advantage of using a computer over a graphing calculator?