piperswatson1236 piperswatson1236
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Pencils cost $0.30 each and pads of paper cost $1.25 each. You have $3.30 to spend and you need 6 pencils. How many pads of paper can you purchase?

Respuesta :

scarletwitchz
scarletwitchz scarletwitchz
  • 01-07-2021

Answer:

6 x 0,30 = $1,80

$3,30 - $1,80 = $1,50

$1,50 - $1,25 = $0,25 (not enough money)

you can buy 1 pad of paper

hope it helps.

Also, I think that Brainly is an awesome app, but there's an app which is doing great work for me in maths, named Gauthmath. I will suggest it. Video concepts and answers from real tutors.

Answer Link

Otras preguntas

How many square units are in the greatest area that can be enclosed by a rectangle whose perimeter is 20 units?
which of the following organisms feeds on the largest variety of producers
in what way is a gene pool representative of a population
what is 1/9 of 60 equal
if a pH of water is 5.3 then 4.3 is it 1.0 less acidic 1.0 less basic
Can you give me the order of Biomes from coldest to hottest please?-tundra-taiga-temperate deciduous forest-temperate grassland-temperate woodland (chaparral)-d
why a flat surface of a rectangular prism called faces?
in what way is a gene pool representative of a population
At the concession stand of a school foot ball game, sandwiches cost $1.50 and a bottle of water costs $.90. The school sells 40 sandwiches and 80 bottles of wat
Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.