TwizzleIsAStudent
TwizzleIsAStudent TwizzleIsAStudent
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Help, please answer this for me

Help please answer this for me class=

Respuesta :

quantom
quantom quantom
  • 01-07-2021

Answer:

For this problem, we need to add to the price of the phone (50 $) the cost of the data usage (which is 0.20 $ per minute).

If he spends on average 200 minutes, we can calculate what that costs by multiplying the number of minutes by the cost of each one: 200 * 0.2 = $40

And we can now add to the $50 the $40: 50 + 40 = $90

Answer Link
dswrtz13
dswrtz13 dswrtz13
  • 01-07-2021

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

$.20×200=$40

it's pretty simple

Answer Link

Otras preguntas

Why is photosynthesis a chemical change?
How d you write 0.32 as a mixed number in simplest for
Michael wanted to measure the temperature of an object. Which SI unit should he use? a. milliliter b. kilogram c. Fahrenheit d. Kelvin
Please helpppppppppp =( Yesterday, at a certain school, the ratio of boys to girls was 1 to 3. Today, an equal number of boys and girls joined the school. The n
the average elevation of the city of new orleans louisiana is 0.5 m below sea level the highedt point in louisiana is driskill mountain at about 163.5 m higher
What is 10 less than X
What is the term for African storytellers, who shared proverbs, songs, and stories about ancestors with the younger generation, who in turn passed it down to th
Who was responsible for inventing and perfecting a movable type printing press?
What is unusual about the asthenosphere's state of matter?
what is the greatest common factor of 49 and 63