ninan8dpaldantahite ninan8dpaldantahite
  • 12-12-2016
  • Mathematics
contestada

Pears cost $1.25 per pound. What is the cost of 4.5 pounds of pears

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
1 pound of pear cost = $1.25
So, 4.5 pound of pear will cost = 1.25 * 4.5 = $5.625

So, your final answer is $5.625

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The age-sex structure of a quickly growing population would probably have a. a wide base, showing many young individuals. b. a wide top, showing many older indi
A child throws a ball up in the air to a height of 3.5 m and catches it at the same point from which he threw it. The ball is in the air for a total of 1.7 s. W
If a car can go from 0.0 to 60.0 mi/hr in 8.0 seconds, what would be its final speed after 5.0 seconds if its starting speed were 50.0 mi/hr?
If a car can go from 0.0 to 60.0 mi/hr in 8.0 seconds, what would be its final speed after 5.0 seconds if its starting speed were 50.0 mi/hr?
Why was the Dudley castle built?
why was Richard Arkwright important in the industrial revolution?
A wave with a large amplitude has a lot of             a.vibration  b.speed   c.energy
Two long tubes of muscle that lead from the stomach and help absorb food are the _____ and the_________ .
A vaccine a. can be harmful because it contains pathogens such as viruses. b. contains a changed pathogen, so the pathogen is no longer harmful. c. provokes a r
All of the following were provisions of the Constitution as originally ratified EXCEPT (A) indirect election of senators (B) the counting of three fifths of sla