Seudónimo Seudónimo
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

A loaf of bread costs $0.90. Each loaf has 15 slices. How much does each slice of bread cost?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 18-06-2021

Answer:

$0.06

Step-by-step explanation:

90 cents for 15 slices is .90/15 which is .06 or 6 cents

Answer Link

Otras preguntas

Help me please so I can turn this in
Y values Range: Domain:
Answer the photo below thanks
In what way is Marshall’s ruling in this case consistent with McCulloch v. Maryland in terms of federal versus state powers?
domain 6range8,7,-5,6 is this a function or not​
A house rental costs $150 per night. The rental company also charges a one-time fee for cleaning. A family stayed at the rental for four nights and were charged
What are two things that made the spread of Christianity relatively easy during the Roman Empire?
Geometry- please hurry!!
Simplify the equation 4(5y – 5) =
Please Help! If you could apprentice in any trade this year, knowing this would likely be your occupation for the rest of your life, what would you choose? Give