mau10hehe mau10hehe
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

Laura made 3 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 3 necklaces was $21.30. If the beads cost $3.90 for each necklace, how much did each pendant cost?

Respuesta :

sandimh236 sandimh236
  • 15-06-2021
$5.80 because 21.3-3.9 = 17.4/3 = 5.8
Answer Link

Otras preguntas

Which system of linear inequalities is graphed? {y>3x−2x+2y<4 {y≥3x−2x+2y≤4 {y<3x−2x+2y>4 {y≤3x−2x+2y≥4
Ellen has property whose boundary lines form a triangle, as shown in the diagram. Her house lies at Vertex A and she is going to put a bunkhouse for the ranch h
List two benefits of the Panama Canal for the people that use it base on the picture bellow:
A rectangle has length 72 cm and it’s width 56 cm. The other rectangle has the same area as this one, but its width is 21 cm. Find the constant of variation.
What is (2.3x10)x(1.5x10 to the power of -2) in standard form
When you are approached by an emergency vehicle using its sirens and/or flashing lights, you must
(6/9) divided by 1(1/2) = ?
please help. I need answers to all the questions
Someone help please
How many grams of Pb are contained in a mixture of 0.135 kg each of PbCl(OH) and Pb2Cl2CO3?