flower7886
flower7886 flower7886
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada

Brad wants to buy flowers for his friend
with $33. The daisies are $1 each and
the roses are $2 each. He buys 3 more
daisies than roses.
How much did the roses cost?

Respuesta :

whyp whyp
  • 04-06-2021
the roses were 20 dollars :) have a good day.
Answer Link

Otras preguntas

write 36 as the product of prime factors
Tom read that on January 1,Earth is slightly closer to the sun than on July 1. Why, then,is it colder in January than in July?
What number is halfway between 1 and 5/6
Who has the greater acceleration rate? A runner who can go from 0 m/s to 12 m/s in 10 seconds, or a runner who can go from 5 m/s to 10 m/s in 5 seconds?
what is the word for member of one kind of organism in an ecosystem
write 36 as the product of prime factors
How could you use a microscope to help determine whether a specimen is a living or nonliving thing
mom paid $2.40 for a 3/4 pound of cereal, how much is that per pound
Based on current immigration trends, which religion is most likely to increase in western Europe over the next twenty years?
use substitution to find the value of d if a = 7 , b=5 , and c=5 . d=ac/b d=?