zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

If a worker is paid $8.16 per hour and works 8.5 hours in one week, how much is he or she paid for that week?
What made niches available for the radiation of mammals?
In which quadrant are both the x and y values negative? A. I B. II C. III D. IV
During which century did the Gracchi brothers try to reform Roman society?
Write seven hundredths in standard form
the governor is the most important official of what branch of government? executive judicial legislative
While in the United States visiting her grandmother, Kendra copied the famous family apple pie recipe. When she returns to England, she plans on making the same
It is important to stretch all your muscle groups before your exercise program, even those you won’t be using that day. True False
Marcie wants to work as a freelance editor. She purchases a desk, computer, widescreen monitor, and ergonomic keyboard. What kind of resources are these? A. Cap
what is the ratio of dimes to pennies in a dollar