layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why do France colonize into the new world?
Which of the following statements best explains why the framers of the Constitution added the Bill of Rights? Select one: a. They were afraid that without a Bil
Negative 1 minus 8 equals
When is it helpful to use simpler numbers to solve a problem
triple the sum of 45 and 55
Simplify each expression a. 5n2 − 3n2 b. 8 + 3b − 2c − 4 + 6b (these are the answer choices) A. a. −2n2 b. 9b − 2c + 4 B. a. −8n2 b. 9b − 2c
Twenty two more than four times a number is less than 82
What are the huge lakes in the northeast USA called
what is 141,173 rounded to the nearest ten thousand
Which property of addition is shown in the equation below? a+bi+0+0i = a+bi