lilleesi
lilleesi lilleesi
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

plzz add an explanation for it too

plzz add an explanation for it too class=

Respuesta :

doomdabomb
doomdabomb doomdabomb
  • 03-06-2021

Answer:

A     $0.02

Step-by-step explanation:

Let's solve how much does it cost to have a bulb on for an hour. ⇒ 120 watt = 0.1 kilowatt per hour which costs 0.20 per kilowatt per ⇒ 0.1 kilowatt per hour* 0.20 = 0.02 dollars in an hour.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of f(-4) in the piecewise function f(x)= -x-5 for -5<= x <= -2; -x^2+1 for -2<=x<=2; (x-3)^2+2 for 2<=x<=4? If that makes an
why does methane have a low boiling pint?
A packet is dropped from a stationary helicopter, hovering at a height 'h' from the ground level, reaches the ground in 12s. Calculate 1) value of 'h' "displac
Why is India considered a subcontinent
why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
Is Glass a good conductor of heat? is Metal a good conductor of heat? is wood a good conductor of heat
what are some physical changes that occur at school? at home ? in nature ?
two forms of solid carbon diamond and graphite different in their physical properties due to the differences in their
Name the two lines and the transversal that form each pair of angles
name 1 element in the periodic table that sounds like a name