Aleshabarnes1234
Aleshabarnes1234 Aleshabarnes1234
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 7 dollars. Rachel buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Rachel pays.

A pound of chocolate costs 7 dollars Rachel buys p pounds Write an equation to represent the total cost c that Rachel pays class=

Respuesta :

sandrashonoda sandrashonoda
  • 03-06-2021

Answer:

c = 7p

Step-by-step explanation:

i think

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the best definition for metaphor? O a comparison between two things in poetry a comparison between two things by exaggerating their qu
1. Are these two lines parallel, perpendicular or neither? y = 1/3x - 5 I y = 1/3x + 2 a) Parallel b) Perpendicular c) Neither
How many pizzas are needed for 40 students if 5 pizzas are needed for 25 students? A. 3 1/8 B.5 C.8 D. 200
Hot water at a hand-washing station should reach at least _____ degrees F.
what is the perimeter of a rectangle (6in and 4in)
what kind of objects do magnets attract?
A container holds 24 pints of lemonade. How much is this in gallons? Use the table below. Include the correct unit in your answer.
a box in the shape of a rectangular prism has a length of 3 5/8 inches, a width of 2 1/2 inches, and a height of 4 inches what is the volume of the box
Which of the following is not an example of physiological noise?.
What is the purpose of government? Select a quotation from a US leader on the subject of government. Then write an argumentative essay that explains why you agr