youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $28.40 for 8 notebooks. At this rate, how much would it cost Robert to buy 6 notebooks?

Respuesta :

nosomi
nosomi nosomi
  • 02-06-2021
$21.30

28.40/8=3.55
3.55*6=21.30
Answer Link
MizukiIsEpik
MizukiIsEpik MizukiIsEpik
  • 02-06-2021

Answer:

It would cost $21.30 for Robert to buy 6 notebooks.

Step-by-step explanation:

find cost for each notebook:

28.40 ÷ 8 = 3.55

multiply by 6:

3.55 x 6 = 21.3

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

what is 0.3 repeating as a fraction in simplest form
Read the following sentences. Select the answer if the underlined term in a sentence is used correctly. Choose all answers that are correct. A. Julius Caesar wa
Sketch the graph of each linear inequality greater sign has to have a line underneath it Y<-6/5x-1
Which statements accurately describe Russia's geography? Choose all answers that are correct. A. The Ural Mountains form a natural barrier between Asian Russia
i need help with math 1010completing the squarex^2-9x=10
F(x)=13x-14 Find the domain of f(x)
two objects were lifted by a machine. one object had a mass of 2 kilograms and was lifted at the speed of 2 m/s. the other had a mass of 4 kilograms and was lif
Imagine that you're doing an experiment that requires you to smell the odor of a chemical solution in a beaker. Which procedure should always be followed? a. Wa
Can you give examples of carbon in our living environment?
After taking over the Italian Peninsula, which areas did Rome conquer first?