youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

In order for technology and industry to continue to grow, in what other area is innovation required? a. manufacturing processes b. energy production c. ways
What is the value of the expression 8with a exponent of -2?
What is a 10 letter word to answer: what is the constitutional amendmentthat outlawed slavery and indentured servitude
The last part of the Declaration of Independence contains a list of complaints the colonists had against King George. Which of the following best describes an e
What was one effect of the popularity of suburbia in the1950s?
How did the Catholic Church respond to the Scientific Revolution? The Church tested new theories to prove or disprove them. The Church embraced new discoveries
show one way to count from $82 to $512 without subtraction or multiplication, but on a number line? This is me tryin to understand my second graders math homewo
What does one notice about the locations of the ten most populated cities?
In poetry, what are "free verse" and "haiku"?
Tiffany pays 40$ for 160 minutes of talk time on her cell phone.How many minutes of talk time does she get per dollar?