reeseybudlong
reeseybudlong reeseybudlong
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Jenny bought gallons of lemonade and milk for a banquet. A gallon of lemonade costs $5, and a gallon of milk costs $3. Jenny spent $120 and bought 32 total gallons. How many gallons of milk did Jenny buy?

Respuesta :

homeworklolhehe
homeworklolhehe homeworklolhehe
  • 01-06-2021

Answer:

She Bought 40 Gallons of Milk

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a rectangle measures 14 centimetres by 4 centimetres what is its area
X to the second power equals 14
What happens to the kinetic energy of a snowball as it rolls across the lawn and gains mass?
Michael Jordan has a career average of 30.4 points per game fact or opinion
What is 19,050,000 in scientific notation
What about dormant and recessive synonyms or antonyms or neither
As economies grow, they demand more___ 1. financial assistance. 2. raw materials. 3. available labor. 4. defense services.
How tall is a stack of ten pennies in centimeters?
Which is one way scientists indicate how precise And accurate their experimental measurements are? a. They keep accurate, honest records. b. They make sure thei
How did the Arabian Peninsula’s location affect ability to trade? a. Trade was quite widespread because agriculture was so expansive. b. The location was so iso