Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Given f(x)=x^2+3 and g(x)=x+5/x. Find (g o f)(4)
A work crew has a new pump and an old pump. The new pump can fill a tank in 5 hours, and the old pump can fill the same tank in 7hours. Write and solve an equat
so far this season the university football team has executed 145 running plays 149 passing plays and 24 trick plays what is the probability that the team will e
what is the relationship between the 3s in the number 9, 338
a parking lot is 100 yards long . what is the length of 3/4 of the parking lot , in feet ? 1yard = 3 feet
Two baskets contain snacks. The basket contain 12 bags of peanuts, of which 5 are reduced sodium and 8 granola bars, of which 2 are reduced sodium. If you rando
For the function f(x) = 3(x − 1)2 + 2, identify the vertex, domain, and range. The vertex is (1, 2), the domain is all real numbers, and the range is y ≥ 2. T
what are some causes of the revolutionary war
Solve the quadratic equation by factoring. 8x^2+21=-59x
what is an equation of the line that passes through the points (2,1) and (6,-5)?