abbielife78 abbielife78
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

8 1/2 pounds cost $34 ____ per pound

Respuesta :

arbarrett47
arbarrett47 arbarrett47
  • 14-05-2021

Answer:

$4 per pound

Step-by-step explanation:

34/8.5(or 8 1/2) is equal to 4.

Answer Link

Otras preguntas

describe the properties of gases
Describe the characteristics of the water at the mountain source
Which of these are parts of the appendicular skeleton? a. skull and mandible b. vertebrae and ribs c. humerus and phalanges d. ribs and sternum?
If enzymes are used by all cells for all metabolic processes in different organisms, would you expect all enzymes to be efficient at the same temperature? Why
The parent function of a graph is f(x) = x2. The graph shifts a units to the left and down b units. Which function models the transformed function? A) y = x2 -
A particular investment account offers an interest rate of 8% each year. An investor puts $3,500 into the account. For tax purposes, he wants to determine the n
Which type of rice will remain firm and separate when cooked properly?
Help with number 13 please
5/8 of the 64 musicians in a music contest are guitarist. Some of the guitarist play jazz solos, and the rest play classical solos. The ratio of the number of g
Which best describes the current thinking about stress response and the immune system? a. chronic stressors enhance long-term immune responses, but short-term s