orianadenard2
orianadenard2 orianadenard2
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

One bag of pretzels cost three dollars. Five bags of pretzels cost $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

rwills35
rwills35 rwills35
  • 13-05-2021

Answer:

The 5 for $10 because its 2 dollars for a bag while the first is 3 dollars for a bag

Step-by-step explanation:

Answer Link
carlymcclendon carlymcclendon
  • 13-05-2021

Answer:

I'm guessing the five for $10. If you were to by 5 for $3 it would be more than the five for $10. If there are 5 bags for $10 I'm assuming each bag is $2 which is lower than $3.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Candy selling at $6.00 per pound will be mixed with candy selling at $9.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy are needed to produce a 15-pou
How are global issues and human geography potentially connected?
What is a problem commonly associated with nuclear power facilities? (1) A small quantity of energy is produced. (2) Reaction products contribute to acid rain.
32.Alpha particles and beta particles differ in A. mass, only B. charge, only C. both mass and charge D. neither mass nor charge
In which compound does chlorine have the highest oxidation number?(1) NaClO (3) NaClO3(2) NaClO2 (4) NaClO4
What is Cyrus's enduring legacy?
how can conversion of measurements help me solve real world problems
How do I find the Q1, Q3, and IQR of a median that is a decimal?
How many tenths are there in 9 4/5
What is the product in scientific notation? (3.5*10^-5) (3*10^-10