duck3e0llaPoul duck3e0llaPoul
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

Tubes of oil paint can be bought in sets of 5 for 13.75 or bought sepretly for the unit price. what would be the price of two tubes of this oil paint

Respuesta :

morena85 morena85
  • 03-12-2016
first divide 13.75 by 5 to find the individual price = $2.75
Now add 2.75+2.75 and that is your answer
Answer Link

Otras preguntas

When checking an injured or ill person that is responsive, what is the mnemonic, or interview cues, to help you determine what causes the incident? After the in
f(x) = x - 2x+3 What’s the domain
A confounding variable is another variable, other than the independent variable, that may have an effect upon your experiment's results. True or False
4. (a) A woman whose annual salary is $55,400 gets a 4% raise. What is her new annual salary?
Fill in the blanks to rewrite the given statement. Every positive number has a positive square root. (a) All positive numbers __________. (b) For every positive
Could I get some help with this one please?
Charles is planning his son's birthday party and has a budget of $100. The Go Cart Corral charges $8 per child. How many children can he have at the party and s
Katrina owns a fitness center and provides a juice bar that serves refreshments to members after their workouts. Which type of noncommercial food service operat
An anatomy professor is teaching a class of pre-nursing students about the female reproductive system. One student asks, "Where is the opening to the vagina?" T
Which statement by the nurse shows an understanding of the focus of the quality assurance programs developed in the 1980s? a. "The quality assurance programs fo