Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

can someone send answers please i need them
You are buying the T-shirt below. You have no more than 52.50 to spend. Write an inequality that represents the amount of money you have to spend on T-shirts.
Explain what writers and editors do. What types of jobs are available in the field? Then, provide additional information from "Books That Move" that helps you t
Something something meme Now that I've got your attention, I'd like some help from anyone who can provide it! I will give the person or people who help me 50 po
How are the Midwest and the Northeast regions similar? Both experience cold winters. Both experience long summers. Both are affected by severe lack of precipita
Solve for x. 9(x + 1) = 25 + x O x= 2 O x = 3 0 x = 4 O x = 5
Explain why when dividing fractions with the same denominator, you can find the quotient by dividing the numerators. Support your answer with an example using o
1. Latin American cities have seen the introduction of bicycle path networks, bus rapid transit systems, and expanded nature preserves. These examples exemplify
What important item was forgotten during the inaugural process with George Washington?
what is y=3x+6 y=4x i need some help on it