Nguonitaijajen Nguonitaijajen
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Franko's pizza is selling their pizzas 35% cheaper than usual. if a pizza normally costs $12.00, how much is it now?

Respuesta :

UweZwei UweZwei
  • 04-12-2016
x = $12.00 * (1 - 0.35)
x = $12.00 * 0.65
x = $ 7.80
Answer Link

Otras preguntas

Consider the inequality -5(x+7)<-10 Write an inequality representing the solution for x
If an astronaut weighs 900 n on earth, what does he weigh on the planet venus?
please help !! What is the work done on a 150.0 kg motorcyle that is traveling at a constant speed for a distance of 222 m?
The Sun appears larger than other stars because of its?
The grooves on a record are an example of information stored as a digital signal. please select the best answer from the choices provided t f
If an object is moving with constant velocity, what do you know about its acceleration?
Deconstructive forces such as erosion helps to build up the Earth’s surface. true or false
Imagine that you need to introduce the Brobdingnagians (of Gulliver's Travels) in a presentation to your entire school. Write a summary of your presentation. In
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250 what is the cost per bag A($.25 B($.50 C($.75 D($1.00
What is translocation?