krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

what is single gene inheritance
What characteristic do the poems "Will there really be a 'Morning?'" and "I dwell in Possibility" share? Question 2 options: a standard rhyme scheme question m
I need six adaptations that help some humans survive longer than other humans.
How many significant figures are in the measurement 10,010 grams?
Elijah and Angelina are playing a game that has two piles of cards. Each of the 12 cards in one pile lists one month of the year. Each of the 7 cards in the ot
A bank offers a 3% annual interest rate for a savings account. Hannah puts $6,000 into an account to save for college. How much will be in the account after a y
3. A charity is a foundation created to promote the public good (not for assistance to any particular individuals). True False
Which one of the following is NOT one of the two conditions that must be met for a business to be defined as “small business”? A. Capital is supplied and own
a line perpendicular to y=1/4x+3 passes through the point (0,6). Which other point lies on the line
What is the purpose of using text features in an informative essay?