jesseniavega927
jesseniavega927 jesseniavega927
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

i do not get can some one help i really need it

i do not get can some one help i really need it class=

Respuesta :

megapuppylove megapuppylove
  • 15-04-2021

Answer:

8 lb

Step-by-step explanation:

Use the graph relations.

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 15-04-2021

Answer:

7.5 lb

Step-by-step explanation:

Look at the points on the graph.

She paid $1 for 1.5 lb.

She paid $2 for 3 lb.

She paid $4 for 6 lb.

She paid $7 for 10.5 lb.

Now divide each amount of lb by each cost.

1.5/1 = 1.5

3/2 = 1.5

6/4 = 1.5

7/10.5 = 1.5

In every case, she got 1.5 lb for each dollar.

On the day she spent $5, she got 1.5 lb for each dollar.

$5 * 1.5 lb/$ = 7.5 lb

Answer: 7.5 lb

Answer Link

Otras preguntas

The average kinetic energy of molecules is proportional to the temperature of the gas molecules (in kelvin). true false
A $1,000 TR Global bond at 80.5 pays 6% interest. Find the annual yield
PLEASE HELP PICTURE IS SHOWN
How many positive integers less than 20 are multiples of 3 but not 2? Show your work please:)
How did clarence thomas get confirmed with only 52 votes?
This is a word or phrase that identifies or explains the noun that it follows.
There are 300 raisins in 5 boxes of raisins. What would be the proper way to express the ratio of boxes to raisins?
1 mole of ca metal has a greater entropy than 1 mole of ba metal. true or false
Which expression has the greatest value a. 2 to the fifth b. 3 to the fourth c. 4 to the third d. 5 squared?
CONFUSED PLEASE HELP