jadamariah218 jadamariah218
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 ounces of candy cost $3.75, what is the unit price per ounce?

Respuesta :

kylaswift0
kylaswift0 kylaswift0
  • 15-04-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

3.75/15 = 0.25

Answer Link
slstratman1
slstratman1 slstratman1
  • 15-04-2021

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

3.75 divided by 15= 0.25

Answer Link

Otras preguntas

Why did president Andrew Jackson oppose the national bank?
Which of the following root words means “large”?
A scientist has discovered an organism that produces five offspring exactly one hour after its own birth, and then goes on to live for one week. Each replicated
1. Describe the term “Holocaust” 2. Describe the Hitler’s “Final Solution” 3. For what reasons did the US use to justify using the Atomic Bombs? 4. What were th
simplify the expression tan(-x)csc(-x)/sec(-x)cot(-x)
A person walks for 100 yards then turns through an angle of 60 degrees and walks another 100 yards. How far is she from her starting point?
tentukan jumlah seluruh atom yg menyusun zat berikut A.3NH4Cl B.Pb(No3)2
What kinds of hardships affect people's loyalty
How did the development of farming change the lives of the first Americans?
I don't understand. Help