tuowls1994 tuowls1994
  • 15-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 10in. pizza costs $10 and an 18in pizza cost $20. How much does the 10inch pizza cost per square inch

Respuesta :

chiperdoos
chiperdoos chiperdoos
  • 16-04-2021

Answer:

$1 per inch

Step-by-step explanation:

this is because 10 ÷10=1

Answer Link

Otras preguntas

Which cultural idea about lions does this excerpt support? They are prideful. They are sensitive. They are protective. They are lonely.
3.75x - 1.5 = 40(Round your answer to the nearest tenth ​
Reread lines 1-12 in your own words explain the central idea of these lines sea stars
Given the parent functions f(x) = 3x + 2 and g(x) = 5x − 10, what is g(x) − f(x)?
. In a group of two or more people, must there always be at least two people who are acquainted with the same number of people within the group? Why
25% of the tickets sold at a school carnival were early-admission tickets. If the school sold 272 tickets in all, how many early-admission tickets did it sell?
What is the difference between an inhabited and uninhabited territory? (giving brainlest) PLEASE do NOT send a link and write the answer A: Inhabited territorie
what process is responsible for the absence of glucose and amino acids in urine
Please give me the correct answer.Only answer if you're very good at English.Please don't put a link to a website.What do people gain from the activity referred
VERBS LIKE GUSTAR: Fill in the first blank with the correct Indirect Object Pronoun (me, te, le, nos, or les), THEN fill in the second blank with the correct fo