nomore15 nomore15
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. How much is one pound of almonds?

Respuesta :

anonymous8698 anonymous8698
  • 14-04-2021
Answer:
The answer is 6.50
Step-by-step explanation:
To solve and to find the cost ratio, we will do the cross multiplying process;
4.68 = x
0.72 1
Next, we will solve for x;
0.72x = 4.68
x = 4.68 / 0.72
x = 6.50
Answer Link
thebecks
thebecks thebecks
  • 14-04-2021

Answer:

$6.50/lb

Step-by-step explanation:

4.68/0.72 = $6.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

What is 3 1/5-1 3/10=p+5/6?
List three types of colonies England formed in North America in the late 1500 and 1600's? Please Help me now before I get yelled at!
is the following sentence true or false? the faster the particles of a substance are moving, the more energy they have.
a chemist pours 3/10 liters of liquid into a beaker then h add 8/100 liters of another liquid to the same beaker. What is the total amount of liquid in the beak
What is 4.9186 round to the nearest tenth
The nine different classes of vertebrates include a. four fish classes and amphibians, reptiles, birds, whales and mammals. b. four fish classes and amphibians, r
The Lamborghini Diablo sports car can accelerate from 0.0 km/hr to 99.2 km/hr in 4.0 seconds. What is the acceleration of this car? Give your answer in units o
use wins in a sentence
how do you work out and solve 12 = 4/5k
What important idea from Thomas Malthus inspired Darwin?