kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

ariandwiki07 ariandwiki07
  • 14-04-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

step 1: 12-6=6

Step2: 6 divided by 3

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this homework
Find the area of the figure below. Round to the nearest tenth.
Which of the following is inside of the Roman Empire? Black Sea Caspian Sea Aegean Sea Red Sea
Is this paragraph true or false? People left Asia to migrate to America during the Ice Age because they followed the animals. The animals and the people were l
Select the common noun(s). Arizona Robbins learned some tricks from a group of acrobats.
Why did the Roman Republic transition to an empire? Choose two answers. Farmers experienced poverty and had to shut down their farms. Roman cities became overpo
Select the correct answer. Which statement is true about a catalyst? A. A catalyst decreases the rate of the reaction. B. A catalyst is consumed during a chem
Why do people often compare “good” TV to the writing of Charles Dickens? What does Kirsch say about Dickens's writing that welcomes this comparison? Use evidenc
For which of the figures can we apply Cavalieri's principle to show they have the same volume?
five billion, twenty-four million, five and six thousandths