tresornishimwe2 tresornishimwe2
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.99 per pound.

How much do 3.25 pounds of apples cost?

Respuesta :

rachaelhairston rachaelhairston
  • 14-04-2021

Answer:

$6.47

Step-by-step explanation:

set up a ratio

[tex]\frac{1.99}{1} =\frac{x}{3.25}[/tex]

cross multiply

6.47=x

Answer Link

Otras preguntas

Express each of the following values in words.a. 0.005b. 11.037c. 403.608​
Where should be standing while lower a vehicle? A) out of the way B) in front of the vehicle, to the side C) at the lift controls Automotive class
Choose all properties that were used to simplify the following problem: [38 + 677] + (-38) [677 + 38] + (-38) 677 + [38 + (-38)] 677 + 0 677 A.associative prope
hw2.5: a composite cylindrical wall is composed of two materials of thermal conductivity k a and k b , which are separated by a very thin, electric resistance h
the equilibrium potential for a given ion is the membrane potential at which the ionic concentration inside the cell is equal to the concentration outside the c
The number of loaves of bread sold daily at a bakery is normally distributed with mean 80 and standard deviation 10. Calculate the probability of selling more t
What ancient ideas and ideals have had a lasting influence?
Isaac lives in a country where when the police accuse someone of criminal behavior, that person is brought into a court. Then, a judge or group of judges determ
write a story of digestive enzymes for carbohydrates, fats and proteins
In what year was the law of conservation of mass was first demonstrated? a 1685 b 1885 c 1785 d 1985