CarringtonMcCarthyST CarringtonMcCarthyST
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6 sign
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 13-04-2021

Answer:

3 cents

Step-by-step explanation:

cost of  20 markers=$6

cost of 1 marker=?

Cost of 1 marker = 6/20 = 3/10 = 0.3

It costs 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER AS A QUESTION (UNDER THE QUESTION) I ALREADY USED ALL MY ANSWERS TODAY AND NOW BRAINLY DONT WANNA LOAD THE VIDS) So far in this activity, you have
How might a group of people denounce a government policy?
Simplify: X + x = 5y + y =​
2. Which two statements are most accurate concerning the Articles of Confederation Congress? A. It was a strong central government, but not a federal one. B. I
C, F, I, , O, R, U, X
Can i get help with 15=1/3(x+9)
need help 1-11???? Spanish set or estar
D) They meant for the teacher to read only 45. The study of the sounds of language is called what? A) Photogenic B) Pneumatic C) Phonetics D) Polyester 9
Awnsered all correctly gets a Brainily and a like -2/3+(-4/5= 1 7/16 - 1/2= 3/4•2/9= 3/7•7/6= 8/7•3/4= 5/2•4/15= 12/13 Divide 12/13= 9/10 Divide 4/5= 2/6 Divid
HELP ASAP ASAP PLEASE PLEASE you can use a calculator!!!!