Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

the eleventh-century explorations and discoveries of leif eriksson were common knowledge in the european world of the fifteenth century.
CHOICES: cancouldmaymightmustshallshouldwillought to​
Please help (100 Points)
questions on the photo
What integer would be added to 15 to result in a sum of zero​
cost-effectiveness of inhaled corticosteroids in adults with mild-to-moderate asthma: results from the asthma policy model
Factor completely. 100-9x² someone help please
which expression simplifies to 41? choose all that apply! question 14 options: 10 2³ ∙ 4 - 1 10 2³ ∙ (4 - 1) (10 2³) ∙ 4 - 1 10 (2³ ∙ 4) - 1
List at least four differences among the three sections of Colonial America.
Helpppp me please I don’t understand :(