ephes143 ephes143
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

if a half a gallon of milk costs $1.24 then whats the cost per pint?

Respuesta :

aroojumair2005
aroojumair2005 aroojumair2005
  • 11-04-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

It costs . 31 cents for 1 pint of milk.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 11-04-2021

Answer:

1 pint would be ($1.25/4 pints) = $0.31

Step-by-step explanation:

There are eight pints in a US gallon, and thus four in half a gallon.

That comes to four pints of milk.

That's $1.24/(half gallon), or $2.48/gallon.

Since half a gallon (4 pints) is $1.25, 1 pint would be ($1.25/4 pints) = $0.31

Answer Link

Otras preguntas

If a species of shark spends 25% of its day, sleeping and 50% of the raining time hunting, which of the following expressions represent how many hours in one da
True or false? a diverging lens is sometimes called a negative lens because we use a negative value for the focal length in the thin-lens equation.
Solve this equation. give your answer correct to 2 decimal places. log3(3x - 2) = 2
PLEASE HELP!!! (Picture attached)
To manage voiding issues, such as incontinence, male clients diagnosed with dementia would best be managed by what?
Suppose farmers could grow Only a limited Number of tomatoes this year. what would be the effect This decrease in production on the price of tomatoes?
what is a root word definition of dramatically
Describe the asc pps conversion factor is different from the opps conversion factor.
Find two numbers that have a greatest common factor of 13
Why were country people hit the hardest by the great depression?