malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

math,the opposite of 10/7
What is t squared minus 8/11
A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you
Assume you're using a three-button mouse. To access shortcut menus, you would/
What animal has two brains?
A line passing through which of the following pairs of coordinates represents a proportional relationship? (1, 2) and (2, 3) (1, 3) and (3, 6) (1, 1
Which is the best location to farm? A)East of the jordan river B)Cental Syria C)Southern Israel D)The coast of Lebanon
Francisco "Pancho" Villa and Emiliano Zapata were heavily involved in the Mexican Revolution because they were fighting for the Mexican dictatorship to remain i
Did cotton grow in all of the southern states
Vicki puts 10 books on a shelf.The 10 books take up 28 centimeters.What is the mean (average) thickness of her books?= 2.8 cmThe shelf is 120 centimeters long.V