jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Read the following passage and answer the question that follows: Tom Stoppard's play, Rosencrantz and Guildenstern Are Dead, draws on two previous theatrical wo
Most good managers enjoy mentoring employees. Most good managers are people- oriented individuals. Assuming these two statements are true do some people- orient
the product of 33 and j
5 x (-6 x 8) = 5 (-6)) x 8 what property is this? ^^ kinda confused..
What are the characteristics of low energy waves
what is meant by modern day engine of growth
Find the product. (n^3)^3 (n^4)^5
Which of the following statement is not true?
See the question in the picture
You have been assigned to research Edgar Allen Poe. Your teacher is very clear that your speech should focus on why he is important to American literature. Wh