natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Approximately how many years will it take $3000 to double if it is invested in an account that pays 3% compounded monthly? Round your answer to the nearest whol
6 Apply fill in the genotypes and phenotypes of the parents and offspring in this Punnett square. Sketch the resulting offspring possibilities in the white boxe
SCIENTISTS FAILED TO DEVELOP A VACCINE AND​
gawain 6 head heart hands​
How are bat forelimbs different from other mammals’ forelimbs?
how did ww1 effect women socially, economically,and politically
Why is voltage different in series?
Paige ran four miles a day last week. This week, she ran five miles a day. How did adding a mole most likely affect her workout?
What is the correct description for the graph of the inequality, y < 42 – 3? The graph is a solid line. The test point (0, 0) does not satisfy the inequality
1 whole and 1/4 - 8/10 show your work please