mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

are funds authorized by a legislature to be spent. O Income taxes O Expenditures O Appropriations Excise taxes
Sd3 says that Polyphemus lifts a vat of milk and guzzles it down. Why do you think that the playwright chose the word guzzles instead of another word like drink
Which matrix multiplication is possible
please help me with these questions
What expression is equivalent to 27+2 x 32
Which is an equation of a direct proportion? y= 1/2x – 2 y=3/x y = -3x +4 y = -3x
PLEASE HELP ME I ATTACHED A SCREEN SHOT PLS SOLVE ASAP
Which sentence is punctuated correctly? O I will get on the bus soon; I should be home before lunch. O Many people like both dogs
what is the slope intercept of 3x-2y=-16.
Which statements describe social behavior? Check all that apply. Social behavior refers to the interactions that occur between two or more members of different