hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

3 3\8 lb ___ 54 oz.Complete the inequality statement.
Solve the system by graphing x+4y=8 3x+2y=-6
How to solve 3/4(4/5x-2)=11/4?
What is three fourths the square of a number in an algebraic expression?
Loc can mow his entire lawn in 20 minutes; Loc's roommate Reza needs 30 minutes to mow the entire lawn. If Loc starts mowing at 1:00, mows for five minutes and
How to solve 3/4(4/5x-2)=11/4?
What is 2x squared times pi
What number is halfway between 1 and 5/6
4b - 7 - 15b + 3 Pls give full explanation I don't understand this stuff.
What is the root or base illegal