nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

| 7) Fill in the missing number in this sequence: 9,16,25,36,
One of the main goals of the Union strategy was to prevent the Confederacy from getting the supplies it needed to fight the war. True Or False
Someone please help.​
In the Declaration of Independence, Thomas Jefferson argued for certain"unalienable rights" that were endowed by the Creator. Mark the statements if it refers t
Describe when it is appropriate to assign a CPT code that includes "contrast material" in the code description for radiology services​
frank has devised a formula for his catering business that calculates the number of meatballs he needs to prepare. the formula is m=4a + 2c, where c = number o
A master's degree candidate needs to conduct a research project for her master's thesis. She is interested in the types of junk food available to the public. Sh
What is a master cleaning schedule and why is it important in an operation?
Frequently during the day Mr. Schmidt provides the 5th graders in his classroom use of action learning where they practice knowledge they are learning while pla
What kind of triangle has a 52° angle and an 83° angle