tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

If one yard of fabric costs $1.70 and Polly needs 4½ yards, how much will she spend on pink fabric? Show your work!

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standard multiplication problem, so:

4 1/2 x 1.7 = 7.65

Polly will spend $7.65 on pink fabric

hope this helps:)

Answer Link
saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

cost for 1 yard=$1.70

cost for 1/2 yard=$0.85

so cost for 4 and half yard will be

 = 4*1.70+0.85

=6.8+0.85

=$7.65

Answer Link

Otras preguntas

If a decrease in temperature has happened, what occurred? A.) Energy is absorbed. B.) Energy was released. C.) Energy was destroyed. D.) Energy was created.
4r+3=r+21 How do I do this?
What is the factorization of 400 using exponents
Solve 3x ^2 + 2 = 11 - x ^2
Gottfredson and hirschi trace the root cause of poor self-control to
What phenomenon unique to human vision allows us to perceive motion?
Find the point (x y) on the line that is equidistant from the points
Victoria has a 2 pound package of flour. She uses 2/5 of the flour to make a pizza. She then uses 3/10 of the remaining flour to make bread. Find the weight of
Choose the correct pronoun to complete the sentence. because students tended to procrastinate, the teacher tracked our progress closely.
What is the total surface area of the drawing? A. 564 km2 B. 256 km2 C. 265 km2 D. 549 km2