Yvette44 Yvette44
  • 12-12-2014
  • Mathematics
contestada

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.

Respuesta :

soccer5 soccer5
  • 12-12-2014
each pint would cost 55 cents if u divide 1.10 by two because I think that there are two pints in one quart.
Answer Link

Otras preguntas

Please help haveing a hard time with this one
Has anyone watched “remember the titans?” If so can you help me?
When did the ellis island immigration station open
The three items listed above are called the Reconstruction Amendments. What was the main purpose of these three amendments? A. to free and grant basic rights to
which of following describes a negative feedback loop? a) when the heart rate is too high, the body sends hormones that continually increase the heart rate hig
PIZ help this is the last history activity last one plz plz help me!
Ten times the square of a non zero number is equal to sixty time the number. What is the number?
Identify the following as exponential or linear and growth or decay
Which regions fell under axis rule between 1939 and 1941
Who was involved in the battle of stalingrad