beyoncetilbanie1
beyoncetilbanie1 beyoncetilbanie1
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nikki has $10 to buy snacks. She buys 2 candy bars that are $0.79 each, and she buys a pa
cookies that cost $3.89. How much did she spend in all on snacks?

Respuesta :

ThanThanatosHadez
ThanThanatosHadez ThanThanatosHadez
  • 15-03-2021

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

You multiply 2 by 0.79. Then you add that result (1.58) to 3.89 and you get your answer.

Answer Link

Otras preguntas

How many atoms of hydrogen (h) are present in 200 molecules of ammonia (nh3)? express your answer numerically?
How to calculate the perimeter of a romb having 2 cm and 4 cm diagonals?
Assignment Do Not Go Gentle 6. These good people cry “how bright their frail deeds might have danced in a green bay.” What does this mean? 7. What imagery do yo
Which word best describes the tone of “Le Morte d’Arthur”? a. sarcastic b. ironic c. dreary d. informative
Please check my answers thank you. 1. The increase in use of electricity and oil as well as the expectation that dependency on foreign oil will______ over the
Given: AB / BC Prove: <1 and <2 are complimentary i have the statements i need the reasons. Statements: 1. AB / BC 2. <abc is a right triangle3. m<1
What was the origin of the territorial dispute over Taiwan?
what are three reasons why a group accept culture change
Which of the following best states the difference between a theme and a topic? (5 points) A topic develops a message about life while theme is the main subje
Strongest research design for a study which is hoping to determine cause and effect?