Alex28057 Alex28057
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 960-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot? $

Respuesta :

dontmindme3
dontmindme3 dontmindme3
  • 15-03-2021

Answer:

The price per square foot is $468.75

Step-by-step explanation:

You would take the price and divide it by the square footage.

540,000

-------------    =    468.75

  960

Answer Link

Otras preguntas

what best describes the association between the carbon cylcle,plants, and animals
If someone could please help me with this is algebra please help
The words below have a similar denotation. Which word has the strongest, most negative connotation? piqued, indignant, outraged A. piqued B. indignant C. outra
describe the management of cattle from breeding to market size​
Earth is not completely round due to its rotation. True False
solve the division problem
1. What recent historical event inspired Angie Thomas to write "The Hate You Give?"
Andy has $7,411 in a savings account. The interest rate is 11%, compounded annually. To the nearest cent, how much interest will he earn in 2 years? Use the for
Which best difines homeostasis?
help asap i have no clue what this is​