sowhalimatou989
sowhalimatou989 sowhalimatou989
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Aaron buys erasers for his pencils. Each eraser costs $0.20. The total cost is $1.20. How many erasers does Aaron buy? Solve this problem any way you choose.

Respuesta :

gordie9young gordie9young
  • 15-03-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Answer Link
johchrdix johchrdix
  • 15-03-2021
He bought six erasers because .20 x 6 =1.20
Answer Link

Otras preguntas

Read the passage and answer the question that follows: Despite our best efforts as parents, we will always make mistakes in raising our children. It's inevitabl
[tex]16 \: 3 \: by \: 4[/tex]evaluate the answer according to the law of exponents​
how can you make 5/7% into a fraction?​
11th Grade And Algebra4g + 13 =54​
Kassandra is previewing a text. She noticed that one of the headers of the text is "Most Popular Sports.” What sentence would the paragraphs following this head
1.-Una fuerza horizontal de 40 N es apenas suficiente para poner en marcha un trineo de 600 N sobre nieve compacta. Después de empezar el movimiento se requiere
Ed Home ENG MATH HI 1. The first person to describe cells was:
PLEASE HELP!!! Why do you think some people were so loyal to Hitler? Was it just because they feared him or was there more to it than that? How would Hitler's p
A toy has been marked up by 75%. The tag lists the price as $63. Find the wholesale price.
government as an academic field of study ​