courtneyspruell45 courtneyspruell45
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

What’s the answer and what’s the solution to the answer ?

Whats the answer and whats the solution to the answer class=

Respuesta :

SkyNoelle12
SkyNoelle12 SkyNoelle12
  • 15-03-2021

Answer:

12 Doughnuts for $7.68 = $0.64 per doughnut

Step-by-step explanation:

3 Doughnuts for $2.25

5 Doughnuts for $3.25

12 Doughnuts for $7.68

2.25 / 3 = $0.75 per doughnut

3.25 / 5 = $0.65 per doughnut

7.68 / 12 = $0.64 per doughnut

Answer Link

Otras preguntas

If 10% of a group ate sandwiches two days in a row, and 40% of the group had a sandwich on the first day, this means that 25% of the group that ate a first sand
When the Senior class decided to order T-shirts, they were quoted a price of $7.50 per shirt plus a setup fee. The total cost for 300 shirts was $2,450. Write a
Liquid water heats up and cools down quickly what causes this property
How many hydrogen atoms are in 5.20 mol of ammonium sulfide?
Which sentence has correct capitalization? The Irish setter was adopted by a Canadian pharmacist from northern Ottawa. The Irish setter was adopted by a canadia
Why does every element except hydrogen need at least one neutron in its nucleus?
Which Enlightenment philosopher introduced the idea that people enter a social contract with the purpose of maintaining order in society?
what is 0.004% of 6800 round to the nearest hundredth
The length of a rectangle is 11 ft less than three times the width, and the area of the rectangle is 70 ft2 . find the dimensions of the rectangle.
Translate to an algebraic expression. 5 INCREASED BY y