hopelacross
hopelacross hopelacross
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah spent $44 for 4 new T-
Shirts. If each T-Shirt is the
same price, how much did each
T-Shirt cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-03-2021

Answer:

For 1 t-shirt, the cost is 11$.

Step-by-step explanation:

44 / 4 = 11

Plz mark as brainliest if this helped! Have a nice day!!!

-Lil_G

Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-03-2021

Answer:

44 dollars for 4 T-Shirts.

Let x be the price of one T-Shirt.

Equation: 44=4x

Divide by 4: x=11

Each T-Shirt costed 11 dollars.

Let me know if this helps!

Answer Link

Otras preguntas

can hiv be transmitted through Having surgery on your appendix
vitamin ___ is the only vitamin the body can produce naturally.
Find the quotient 4z^a+2/(-8z^a-2)
when is a caesarian section typically performed?
What Possible suggestions you can give with animal breeders
which number falls within the range of a normal bmi?
jane gets bitten by a mosquito. through the bite, she can become infected with an organism carried by the mosquito. what role did the mosquito play in the chain
Read the sentence and select the statement that best describes it. Trevor is a good artist. The sentence is missing a predicate. The sentence has one dep
One of the key factors that pushes the successional process along toward a climax community in aquatic ecosystems is sedimentation.
Empirical evidence includes which of the following? a. personal anecdotes b. facts and statistics c. quotes d. logical reasoning