joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

Your coin collection contains 59 1952 silver dollars. required: if your grandparents purchased them for their face value when they were new, how much will your
What is the correct html element for inserting a line break?
Sheila makes 3 ounces of blue paint with 2 ounces of yellow paint. She decided to create 20 ounces of the same mixture. How many ounces of yellow paint does She
which type of protein embedded in the plasma membrane passivley allows molecules move through the membrane A.connecting B.carrier C.channel D.indentity help m
Which of the following is the definition of term?
Jose wandered 4 kilometers at 2 kilometers per hour. How long did jose wnader?
What 3 digits are in the units period? 4,083,817
Question 1 (Worth 4 points) (02.07)The figure shows two parallel lines AB and DE cut by the transversals AE and BD: AB and DE are parallel lines, and AE and
If a man who weighs 50 pounds on the moon how much would I weigh on earth
the teachers goal of 225$ write two statements that the principal would use to compare this goal to of the eighth graders goal of $300.