alaynadully alaynadully
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

A store pork sold at 7.26 for 2 pounds and chicken sold at 6.65 for 5 pounds , which has a higher unit price

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2021

Answer:

the pork has a greater unit rate of $3.63

Step-by-step explanation:

You divide each number so that you denominator is one because it is a unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

the more money someone has a more successful they are
hi there can anyone help me out with this please.
A flu epidemic at a boarding school would be a concern for the Centers for Disease Control.
it is not a prime number because 1 has only one factor
A kind of writing in which the writer paints a word picture is called
40 multiply 10=4 multiple
Is this statement true "A photograph is created when light is allowed to fall on a light-sensitive medium. The pattern of light creates an image that is recorde
A null hypothesis is being tested. How does the confidence level affect the testing process?
Given that the horizontal distance from the hoop to the free throw line (at point a) is 15 feet, how tall is the hoop? Round the answer to the nearest whole foo
correct this sentence? john and i are going to the store, would you like to come along with him and i?