furkxn4
furkxn4 furkxn4
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 64-fluid-ounce bottle of bleach costs $2.56. What is the price per cup?

Respuesta :

ninjapuppy ninjapuppy
  • 11-03-2021
There are 8 oz in a cup. To find out how many cups 64 oz is, divide 64 by 8
64/8 = 8
There are 8 cups in 64 oz.
To figure out the price per cup, divide $2.56 and 8.

$2.56/8 = $0.32

The price per cup is $0.32
Answer Link

Otras preguntas

what are the 5 steps in the process of air circulation in order
Ask you Identify the terms of the expression 6x + 5y + 3. (Points : 1) r question here
What is 2940 and 588 into fraction form
Find the domain of function f(x) = 2 log (10−x/10 +x). Determine whether the function is even or odd.
what year did mid slavery started
Mr.Jenkins wants to distribute 40 fliers. He distributed 30 fliers so far. What percent of the total number of fliers has Mr. Jenkins distributedÉ
Factor m^2 + 16m + 64
2. Choose the correct form of who or whom to complete the sentence. For _____ is the park named?       (Points : 1)
what are three ways that the density of ocean water can increase?
A restaurant chain ordered 3945 pounds of rice in 20 pound bags. About how many 20 pound bags of rice did the chain ordered ?