Titionjazzule Titionjazzule
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 3 apples costs 6 dollars how much would 12 apples cost proportions

Respuesta :

pminall01
pminall01 pminall01
  • 14-11-2016
6 divided by 3 = 2

1 apple = 2 dollars

2 x 12 = 24 dollars


or...


3 apples x 4 = 12 apples

6 dollars x 4 = 24 dollars
Answer Link

Otras preguntas

List all possible whole number dimensions for rectangle that have a area of 18 square meter
what percent of 200 is 34
I need to know the vertex,intercepts, and range for this problem g(x)=2x^2-8x+6
A Pythagorean triple is a triple of natural numbers satisfying the equation a^2+b^2+c^2. One way to produce a Pythagorean triple is to add the reciprocals of an
The coordinates below represent two linear equations. How many solutions does this system of equations have? Line 1 x     y –2   7 0     6 Line 2 x   y 3   0 0
How is the question in passive sentence? "Was the old barn burned down? "
Which is not essential in building a new civilization? A. a surplus of food B. many people living permanently together in one place C. different jobs for dif
The Truman Doctrines top priority was to stop the spread of _____. A. Communism B. Fascism C. Totalitarianism D. Authoritarianism
Using only whole numbers, how can you draw three rectangles with perimeter of 12 units
I need the word inadvertently used in a sentence with context clues and a prepositional phrase