jaimemitchell jaimemitchell
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

Respuesta :

master81
master81 master81
  • 13-11-2016
65x7=4.55+(85x5)=8.80
Answer Link
tasha53 tasha53
  • 13-11-2016
you brought 12 fruit all together

.65*7= 4.55 for the apples and .85*5=4.25 for the oranges which gives u a total of 8.80
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me with this?
This suffix indicates the molecule is a sugar (carbohydrate)
If (a, -5) is a solution to the equation 3a = -2B - 7, what is a?
Which description represents the expression 5x−9 ? 9 is subtracted from the sum of 5 and a number 5 times the difference of a number and 9 9 is subtracted from
What is the slope of the line?
What were some effects that happened after the attack on pearl harbor?
Why do you think pepsico's direct foreign investment was largely in joint ventures?
Evaluate the expression. 4 + 3 × [6 ÷ (4 + 2)]2 A) 7 B) 8 C) 9 D) 12
Which of these political ideologies is most closely related to this passage
Which movie plays the song memphis tennessee?