graca3l0akkaekamelis graca3l0akkaekamelis
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

a pair of socks costs $5.00. a package of 3 pairs costs $12.00. how much would you save if you buy 2 packages instead of 6 individual pairs?

Respuesta :

avolia avolia
  • 13-11-2016
you will save 6 dollars If you buy 2 packages, instead if 6 individual pairs.
Answer Link

Otras preguntas

GEOMETRY Please help, urgent
Alex is being raised in an urban setting with 6 older siblings.Mia is an only child living in a rural area.What type of context is different for these two child
In recent years, presidents have come to rely most heavily on the advice of the __________. A. White House staff B. Cabinet members C. Career bureaucrats D. Sci
Which is a trait of all seed plants?
Solve for x in the equation x2+2x+ 1 = 17.
I don’t really know what to put /what it means so please tell me what to put. (And what it means if u can) it’s for my geometry class 9th grade.
Obesity is the second leading cause of preventable _in the United States
Which of the following correctly explains the role of enzymes in biochemical reactions? A. Enzymes provide energy in the form of ATP to lower the activation ene
Where does Indus river rise
A student must write a five-paragraph essay about a current social issue. Which of the following topics is probably too broad? 1,the dangers of using cell phone