kkirby0827 kkirby0827
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of nine 12-ounce cans of cola costs $7.50. A half-gallon bottle of the same cola is sold for $2.90. Which cola has a cheaper price, the cans or the bottle?

Respuesta :

ddwsdwdw ddwsdwdw
  • 03-03-2021

Answer:

Cola bottles are cheaper. Mark me brainliest!

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

living on domesticated herds of animals that feed on natural pasture is called
Which of the following should be considered last when searching for financing?A. Family membersB. BanksC. Commercial finance companiesD. Credit cards​
which is the SI base unit of mass​
whats the answer to 500000x4000000000000
How did modern transportation change the relationship of cities to food?
According to your textbook, if you quoted dwayne martinez, a deepwater horizon oil rig worker, on what happened in the moments after the bp gulf of mexico explo
A student pulls out a marble from a pag containing blue, green, and red marbles. He records the color and places it back into the bag The table below shows the
In which country did the Olympics originate? A. China B. Egypt C. Greece D. United States
Factor completely.Reduce if necessary. 2x+8/x^2-16
Find the circumference of the circle with the diameter of 26ft use 3.14